14 ápr 2015

fejlecnefelejcs

Az utóbbi években divatossá vált az erkélyek, ablakok, lépcsőfeljárók díszítése. Ezekre a helyekre sűrű növekedésű, felálló vagy csüngő hajtásrendszerű dísznövényeket: balkonnövényeket ültethetünk. Ezen növények közé nemcsak egynyári, hanem viszonylag nagyszámú télálló vagy átteleltethető évelő növényt is sorolunk.

Ahhoz, hogy ezek a növények magas díszítőértékűek legyenek, érdemes egy- két szempontot figyelembe venni a gondozásuk folyamán.

Balkonnövényeket célszerű a lehető legnagyobb tartóedénybe ültetni, hiszen minél nagyobb a virágláda űrmérete, annál több gyökeret tudnak a növények fejleszteni. A sok egészséges gyökér pedig alapvető feltétele a növekedésnek.

Fontos, hogy a virágládákba, illetve függőcserepekbe ne túl sok növényt ültessünk. Alapszabálynak tekinthető, hogy egy 60 cm hosszú balkonládába 5 darab közepes növekedési erélyű balkonnövényt ültethetünk be. Függőcserepekbe egy, a nagyobbakba legfeljebb 2-3 kifejlett palántát helyezzünk.

A legtöbb egynyári dísznövény, csak akkor fejlődik jól, ha vegetációs időszak alatt a szükséges fénymennyiséget (fényerősséget) megkapja.

Ezeket a virágokat napos helyre kell ültetni. Pl. a bársonyvirág, a paprikavirág, a petúnia stb. csak napos helyen fejlődik jól és virágzik intenzíven. Egyes napfénykedvelő egynyáriak, mint pl. a mindignyíló begónia- Begonia Semperflorens hibridek- félárnyékban is virágoznak, de megnyúlnak.

A rendszeres vízellátás alapvető feltétele a növények növekedésének, a nagy díszítőérték megalapozásának. A növények napsütötte, forró helyeken sokat párologtatnak és a testük, virágjuk kifejlesztéséhez is nedvességre van szükségük, ezért a közegükből nagy mennyiségű vizet vesznek fel.

Mutatós növényeket nevelhetünk az erkélyen, ha az ültető közegbe tartós műtrágyát keverünk, és ezen kívül még rövid hatástartamú fejtrágyával is kiegészítjük a hatását. A legjobb az, ha a balkonnövényeket a nyár folyamán hetente egyszer a használati útmutató által ajánlott koncentrációjú tápoldattal öntözzük meg.

Az elnyílt részek eltávolítása a virágzási időszakot meghosszabbíthatja és néhány esetben másodvirágzásra serkentheti a növényt. Az öntisztuló növények esetében az elnyílt virágok leesnek, így az elvirágzott részek eltávolítására nincs szükség.

Ne feledjük, a dísznövények csak gondos odafigyeléssel válnak a kert vagy az épület feltűnő díszévé!

Segítségért és bővebb információért fordúljon bizalommal munkatásainkhoz.

Sorry, the comment form is closed at this time.